Tablety w szkole.

Tablety w szkole.

Postęp technologiczny następuje coraz szybciej i obejmuje coraz więcej dziedzin życia. Są lodówki z wyświetlaczami LCD, samochody z analizatorami jazdy kierowcy czy roboty, które posprzątają podłogę, gdy właściciel mieszkania jest w pracy. Nie można więc się dziwić, że rewolucja zawędrowała także na rynek edukacji.

Zespół Szkół „ATENA” w Sosnowcu wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu na dynamicznie rozwijającą się ofertę edukacyjną, ma zamiar w roku szkolnym 2013/2014 zrezygnować z podręczników dla uczniów gimnazjum i liceum, na rzecz tabletów multimedialnych. Według mnie ta inicjatywa, odpowiednio pokierowana może w przyszłości całkowicie odmienić obraz szkoły XXI wieku, a oto dlaczego.

Nauka na tablecie staje się zupełnie innym doświadczeniem. Interaktywne pliki tekstowe i zdjęcia szczególnie przysłużą się przedmiotom humanistycznym, w których zawsze było dużo czytania. Ożywią martwe i monotonne podręczniki. Filmy oraz wykresy zmieniające się zależnie od prezentowanego zjawiska zredefiniują chemię i geografię oraz matematykę i biologię. Możliwość dokładnego przyjrzenia się obrazowi rzuci nowe światło na przedmioty artystyczne, a chęć posłuchania danego muzyka w trakcie czytania o nim przestanie być tylko wybujałym marzeniem.

Jestem przekonany, że wielu rodziców w tym momencie puka się w głowę. Wiem, trudno będzie zaufać nastolatkowi że będzie na lekcjach się uczył, a nie na przykład grał albo przeglądał Facebook’a. Na szczęście są sposoby zablokowania niektórych funkcji tabletu na czas nauki. Między innymi można odciąć go od internetu czy zablokować dostęp do poszczególnych programów. Analizowanie tego pod kątem systemu operacyjnego w tym artykule nie ma sensu. Dokładniejsze informacje przedstawię w jednym z kolejnych wpisów bądź, dla niecierpliwych, •poprzez mail na specjalne życzenie•.

Mnogość programów stworzonych po to, aby zamienić tablet w niezbędnik dla ucznia dodatkowo zachęcają do przychylnego podejścia do projektu. Narzędzia do tworzenia prezentacji, edytory tekstów, odtwarzacze muzyki i filmów. Trzeba pamiętać, że tablet to inwestycja. Nie jest to tylko podręcznik, który ma jedną sprecyzowaną funkcję i po skończeniu nauki ląduje zapomniany na półce, ale dalej jest użytkowany. Ilość ról które może odgrywać jest prawie nieskończona. Odtwarzacz filmów podczas wielogodzinnych podróży, czytnik książek dla całej rodziny, odtwarzacz muzyczny, aparat, narzędzie do komunikacji dzięki takim aplikacjom jak Skype™ czy osobista skrzynka poczty elektronicznej. Tablet jest dzisiaj netbook’iem. Wiele osób zamiast kupować kolejny komputer z fizyczną klawiaturą decyduje się swoje pieniądze ulokować właśnie w tablecie. Jest lżejszy, poręczniejszy, ma w zasięgu te same funkcje co standardowy komputer.

Plan zastąpienia podręczników tymi urządzeniami multimedialnymi jest nowatorski i śmiały. Nie mniej jednak, tylko dzięki zdecydowanym działaniom, chęciom nauczycieli i otwartości rodziców młodzież będzie mogła uczyć się w lepszy, wydajniejszy i przyjemniejszy dla nas wszystkich sposób.

Kontakt do szkoły wdrażającej projekt.

Zespół Szkół „Atena” w Sosnowcu

http://www.atena.edu.pl

W przygotowaniu grafiki pomagał Krzysiek Nogaj.

chris.nogaj@gmail.com

•W razie jakichkolwiek pytań proszę korzystać z poniższego formularza•.

Dodaj komentarz